- Sklep
- Kuracje trychologiczne
- Łupież/sucha skóra głowy
Nie wszystko łupież co się sypie.
Każde nadmierne łuszczenie się skóry głowy nazywamy potocznie łupieżem. I tu zaczyna się problem, bo może samo w sobie nie jest dramatem, ale estetycznie, zwłaszcza na czarnych ubraniach... horror.
Najprostsze rozwiązanie problemu : szampon przeciwłupieżowy. Absolutnie nie skuteczny przy suchej, łuszczącej się skórze. Zawiera silne substancje przeciwgrzybiczne, które podrażniają i wysuszają skórę. Uzyskujemy efekt wręcz odwrotny do oczekiwanego. Pamiętajmy, że szamponów przeciwłupieżowych nie wolno używać bez przerwy.
Łupież to malassezia globasa, specyficzny grzyb skóry głowy będący przyczyną sypiących się płatków skóry.
Aby się tego pozbyć, rzeczywiście potrzebne są środki przeciwgrzybicze. Ale czy na pewno mamy do czynienia z łupieżem? Żeby się tego dowiedzieć, należy przeprowadzić badanie mikologiczne w laboratorium analiz medycznych.
Jeżeli bezskutecznie testowaliśmy już wszystkie szampony przeciwłupieżowe, to najprawdopodobniej nie jest to łupież. Tylko przesuszona, łuszcząca się skóra.
W pielęgnacji takiej skóry głowy najważniejsze jest pozbycie się latających płatków skóry, a więc głębokie oczyszczenie (peeling skóry głowy), zmiękczenie skóry odpowiednią wcierką, i oczywiście intensywne nawilżenie skóry szamponem i regenerującą wcierką bez spłukiwania.
Systematyczne oczyszczanie (peeling) skóry głowy pomaga pozbyć się sypiącego naskórka i często występującego dyskomfortu. W przypadku suchej skóry głowy, możemy używać peelingów mechanicznych ale wymaga to specyficznych umiejętności. Inaczej ryzykujemy uszkodzeniem łuski włosa.
Głowę należy myć ciepłą wodą z użyciem szamponów nawilżających, produkowanych specjalnie do suchej skóry głowy, bez Sodium Lauryl Suphate czy Sodium Laureth Sulphate. Preparaty takie zawierają delikatne, bezzapachowe środki, które nie powodują podrażnień i nie wysuszają skóry. Mają też za zadanie nawilżać skórę głowy. Pozostawiają na niej warstwę lipidową, która zapobiega ucieczce wody ze skóry. Substancje aktywne znoszą także uczucie swędzenia głowy. Można je stosować codziennie.
Po umyciu głowy na skórę można zastosować preparat regenerujący. Włosy najlepiej pozostawić do swobodnego wyschnięcia, bez używania gorącego powietrza suszarki, które dodatkowo wysusza skórę głowy. Można w mokre włosy wetrzeć odżywkę bez spłukiwania do włosów suchych. Takie odżywki zawierają przeważnie substancje nawilżające, które dobrze działają również na skórę głowy.
Przyczyną przesuszenia skóry może być też niedobór cynku, warto zbadać jego poziom w organizmie.
Ważne jest, aby zapewnić organizmowi odpowiednią ilość płynów. Dorosły człowiek powinien wypijać około 1,5 ÷ 2 litrów wody dziennie.