Rola pH w pielęgnacji skóry głowy i włosów.

wrz24
Jak odczytać pH przy użyciu papierka lakmusowego

Rola pH w pielęgnacji skóry głowy i włosów.

Wróćmy do szkoły na lekcje chemii. Skala pH określa stopień kwasowości i zasadowości każdego roztworu wodnego. W 1909 roku do użycia wprowadził ją duński chemik Søren Sørensen w celu uproszczenia i ułatwienia obliczeń. Zdefiniował on pH jako ujemny logarytm ze stężenia jonów wodorowych. Przyjął on, że mieści się ona w zakresie 0—14, roztwory obojętne mają pH = 7. Poniżej roztwory są kwaśne, im niższa wartość tym bardziej kwaśne innymi słowy „0” to maksymalnie kwaśny np. kwas solny. Powyżej zasadowe im wyższa wartość tym bardziej zasadowy jak wodorotlenek sodu, który ma pH 14.

Tylko jak pH ma do pielęgnacji, zwłaszcza włosów?

Otóż wszystko co zawiera wodę posiada własne pH. Dotyczy to zarówno kosmetyków jak i skóry czy włosów. Dlatego tak ważny jest dobór preparatów do pielęgnacji o właściwym pH, zgodnym z naszym pH.

Naturalny odczyn pH skóry, a więc i skóry głowy, mieści się pomiędzy 4,5 i 6,0. Natomiast włosy mają niższe pH około 3,6. Szczęśliwie, różnica nie jest wielka i co ważniejsze po tej samej stronie skali, znaczy lekko kwaśne. Możemy więc używać tych samych szamponów, idealnie o pH około 5 zarówno do mycia skóry głowy jak i włosów.

Co się dzieje jeżeli zastosujemy preparaty kwaśne pH poniżej 7?

Mają one też swoje zalety pod warunkiem nie nadużywania. Nasze babcie płukały włosy w occie co dodawało włosom połysk. Rzeczywiście, kwaśnie przywracają włosom blask, nadają poczucie świeżości, domykają łuski włosów co jest ważne przy włosach farbowanych, ułatwiają pozbycia się resztek zanieczyszczeń. Kwasota stwarza środowisko nieprzyjazne dla niechcianych bakterii.

Negatywne skutki to przesuszenie zarówno włosów jak i skóry, podrażnienie.

Z kolei zasadowe otwierają łuskę włosa ułatwiając penetrację substancji odżywczych czy barwnika w głąb włosa. Dlatego farby mają wyższe pH a odżywka użyta po farbowaniu powinna mieć odczyn kwaśny. Ale uwaga, zbyt częste stosowanie kombinacji kwaśno-zasadowej przy myciu głowy może doprowadzić do uszkodzenia łodygi włosa i uniemożliwić domknięcia łusek.

Zaburzenie pH skóry głowy może być przyczyną wielu problemów:

łupież albo łojotok, podrażnienie skóry głowy świąd i dyskomfort, przesuszone, tępe, porowate i niezdyscyplinowane włosy.

Jak więc wybrać szampon ?

O delikatnym podłożu myjącym: bez SLES czy SLS, które są alkalizujące i o pH neutralnym (nie mylić z obojętnym) czyli pomiędzy 4,5 i 6.

Mycie zakończyć nawilżającą odżywką, która może pH nieco wyższe po czym zastosować lekko zakwaszającą płukankę w celu domknięcia łuski włosa.

Albo po prostu użyć bardzo lekko kwaskowej odżywki nawilżającej.

Jak sprawdzić pH kosmetyku?

Producenci, niestety z reguły nie podają wartości pH. Ale łatwo jest sprawdzić w prosty sposób papierkiem lakmusowym.

wrz  24