Lukrecja - słodki korzeń

mar 14 2021
Korzeń lukrecji składnik wielu suplemntów diety

Lukrecja w medycynie.


W Polsce już w XVII wieku właściwości zdrowotne i lecznicze opisał Krzysztof Kluk. Od zawsze Lukrecja była bardzo ceniona w medycynie ludowej. W szczególności można ją odnaleźć w recepturach chińskich jako ożywiającą energię witalną. Dzięki bogatej zawartości składników chemicznych (około 400), lukrecja do dzisiaj jest stosowana w lekach i suplementach diety.

Lukrecja a układ oddechowy.

Wykazuje właściwości rozkurczowe, wykrztuśne. Glicyryzyna zawarta w korzeniu lukrecji działa przeciwwirusowo, bakteriostatycznie i immunosupresyjne. Dlatego jest polecana w chorobach górnych dróg oddechowych.

Lukrecja a układ pokarmowy.

Dzięki zauważonemu działaniu przeciwzapalnym, ekstrakt z lukrecji regeneruje śluzówkę żołądka i jelit. Potrafi też hamować rozwój bakterii Helicobacter pyroli. łagodzi nadkwasotę.

Lukrecja a hormony.

Dzięki zawartym fitoestrogenom łagodzi niepożądane objawy menopauzy, ale też napięcie przedmiesiączkowe.

Lukrecja w dermatologii.

Wyciągi z lukrecji na skórze wykazują działania nawilżające, wspomagające regenerację naskórka i kojące podrażnienia.

Lukrecja w stomatologii.

Lukrecja odgrywa też ważną rolę profilaktyce przeciw próchnicowej. Dzięki właściwościom bakteriobójczym hamują rozwój paciorkowca zieleniejącego, odpowiedzialnego za różne choroby zębów.
Potwierdzają to wyniki badań naukowców z Uniwersytetu w Minnesocie, które zostały opublikowane przez Europejską Akademię Stomatologii Dziecięcej.

Lukrecja a koronawirus.

Już w 2003 roku naukowcy z uniwersytetu we Frankfurcie opublikowali wyniki przeprowadzonych doświadczeń. Okazało się, że glicyryzyna, główny składnik biologicznie aktywny, hamuje replikę wirusa SARS-CoV-2.
Już wcześniej donoszono pozytywne oddziaływanie glicyryzyny na wirusa opryszki (Herpes simplex).

Uwaga na skutki uboczne i przeciwwskazania!

Jak wszystko co leczy prezentuje też działania uboczne i przeciwwskazania. Dlatego należy skonsultować się z lekarzem przed zaczęciem doustnej kuracji lukrecją.
Oczywiście spożywanie w małych ilościach, jak np. w herbatkach nie powinno przedstawiać ryzyka a zadziała uspokajająco.

mar  14