Szczotkować czy nie szczotkować… oto jest pytanie.

kwi19
jak szczotkować włosy

Zainspirowana wysłanym do mnie zapytaniem jednej z internautek postanowiłam napisać parę słów na ten temat.

Regularne szczotkowanie pomaga usunąć z włosa różnego rodzaju zanieczyszczenia i pozostałości po stylizacji.  Rozprowadza naturalne sebum  po włosach co zastępuje odżywki bez spłukiwania: nadaje włosom blask i je chroni. Jednoczenie domyka łuskę, działa antystatycznie co daje efekt wygładzenia.

Niemniej szczotkowanie włosów nie dla wszystkich jest wskazane. Przy cienkich włosach efektem może być nadmierne ich obciążenie. A przy włosach przetłuszczających się rezultatem ubocznym może być pobudzenie do pracy gruczołów łojowych, a co za tym idzie, zwiększenie się łojotoku i problemu przetłuszczania się włosów.

Jaką wybrać szczotkę?

Zawsze w zależności od rodzaju włosów i długości.

Do szczotkowania nie używamy szczotek drucianych czy z twardego plastiku. Nie tylko mogą zniszczyć włos czy nawet go uciąć. Mogą też poharatać skórę głowy. Ponadto plastikowe elektryzują włosy. 

Przy włosach kręconych raczej czesanie niż szczotkowanie. Raczej grzebień niż szczotka. I to z rzadkimi zębami aby czesanie było delikatne.

Dla długich i prostych włosów najlepsze są szczotki z naturalnego włosia. Aktualnie szczotki z włosia z dzika są na topie. Taką szczotką można też wykonać masaż skóry głowy.

Szczotka oczyszcza włosy z różnych zabrudzeń, dlatego po każdym szczotkowaniu należy ją dokładnie umyć i wysuszyć.

Nie tylko dobór szczotki jest istotny. Sposób szczotkowania jest bardzo ważny.

Włosy powinno się szczotkować od nasady włosa do jego końca. Zaczynając szczotkowanie, przy skórze głowy, warto wykonać kilka ruchów kolistych tak aby uzyskać efekt masażu. Pobudzi mikrokrążenie.

Pamiętajcie że nie szczotkujemy włosów mokrych.

Jak często szczotkować włosy ?

Tak często jak jest potrzeba, ale bez przesady. Zbyt częste, nawet przy właściwym doborze szczotki, może uszkodzić łuskę włosa, a nawet jego strukturę.

Szczotkowanie daje przede wszystkim efekt wizualny, poprawy wyglądu. Innymi słowy makijaż. Natomiast nie poprawi jakości i kondycji włosów. Nie wzmocni ich. Do tego potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja:

  • stymulująca mikrokrążenie (masaż skóry głowy specjalnymi szczotkami do masażu)
  • odżywiająca mieszek włosowy tak aby mógł „produkować” mocniejszej i lepszej jakości włosy.

Polecam którąś z kuracji wzmacniającej włosy.

Ewa Cognac – trycholog

kwi  19