Grzechy główne pielęgnacji włosów - dobór szamponu.

kwi 10 2020
Jaak myć głowę i włosy

Szampony traktujemy  trochę po macoszemu. Więcej uwagi poświęcamy odżywkom czy maskom niż szamponom. A dobrze dobrany szampon to podstawa.

Przyzwyczailiśmy  się dobierać szampony do włosów, a tak naprawdę to szampony powinny umyć przede wszystkim skórę głowy a przy okazji włosy.

Jakim więc kluczem należy się posługiwać przy wyborze szamponu? Producenci, sami sobie nagrabili, opisując preparaty: szampon do włosów takich czy siakich. Przy skórze normalnej, bez problemów wybór jest prosty: możemy się zdać na wskazania ze względu na rodzaj włosów.

Gorzej jak mamy do czynienia ze skórą z problemami.

  • Skóra tłusta, łojotokowa wymagająca częstego mycia. Innymi słowy powodująca przetłuszczanie się włosów.  Dobór szamponu jest kluczowy.  Mocno pieniące się, zawierające SLES lub SLS będą przesuszać skórę, co będzie skutkowało w „nadrabianiu” niedoboru łoju i uzyskamy efekt odwrotny od oczekiwanego. Włosy będą się jeszcze bardziej przetłuszczać. Przy tym problemie unikamy szamponów ze SLES czy SLS i szukamy takich, które są przeznaczone do częstego mycia , do włosów przetłuszczających się, regulujące produkcję sebum. Z pomocą przychodzą peelingi enzymatyczne, które dodatkowo oczyszczą skórę głowy.
  • Skóra sucha, łuszcząca się, z łupieżem. Znowu, unikamy szamponów zawierających SLES czy SLS, bo dodatkowo przesuszą skórę. Uwaga na szampony przeciwłupieżowe. Są pomocne jeżeli mamy do czynienia z łupieżem czyli grzybami. A nie wszystko łupież co się sypie. Bardzo często mamy do czynienia z przesuszoną, łuszczącą się skórą,  nierzadko spowodowaną niewłaściwą pielęgnacją. Przy takiej skórze, nawilżamy, nawilżamy i jeszcze raz nawilżamy. Dodatkowo głęboko oczyszczamy stosując od czasu do czasu peeling enzymatyczny i w przypadku silnego złuszczania się zmiękczamy odpowiednimi serami. 
  • Przy skórze wrażliwej z dyskomfortem konieczny jest wybór szamponu o bardzo delikatnym podłożu myjącym, czyli bez SLES czy SLS.

Zasady mycia głowy, jak sama nazwa wskazuje: mycie głowy, a nie włosów ! 

  • Zawsze 2 razy.
  • I tak często, jak jest potrzeba. I nie chodzi tylko o aspekt estetyczny. Przy właściwie dobranym szamponie nie będzie niewłaściwych skutków ubocznych częstego mycia. 

A co zrobić jeżeli stosując szampon przyjazny dla skóry głowy włosy wyglądają fatalnie ?

Odpowiedzią jest trzecie mycie, już szamponem dedykowanym dla takich włosów. I w miarę możliwości tylko włosy.

Polecam szampony i peelingi trychomarek: MonRin i TricoBotanica.

Ewa Cognac - trycholog

kwi  10