Jak wybrać najlepszy masaż dla siebie?

cze28
Jak w takim gąszczu ofert dopasować ofertę dla siebie? Podpowiadamy, jak wybrać idealny masaż, który spełni indywidualne potrzeby i oczekiwania.

Profesjonalne gabinety masażu i salony Spa oferują bardzo duży wybór różnych rodzajów masażu. W niektórych cennikach można znaleźć nie kilka, ale nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt typów masażu do wyboru. Jak w takim gąszczu ofert dopasować ofertę dla siebie? Podpowiadamy, jak wybrać idealny masaż, który spełni indywidualne potrzeby i oczekiwania.

Określ swoje potrzeby

Pierwszym krokiem podczas doboru typu masażu jest określenie swoich indywidualnych potrzeb. Poszczególne masaże pozwalają osiągnąć nieco inne cele, dlatego ważne jest ustalenie, czego od masażu tak naprawdę oczekujemy.

Celem masażu może być m.in.:

  • chęć odpoczynku, relaksu i odprężenia,
  • zniwelowanie niekorzystnych skutków stresu,
  • wsparcie w walce z bólem (np. kręgosłupa czy stawów),
  • poprawa jędrności skóry i walka z cellulitem,
  • pomoc w leczeniu określonych części ciała czy konkretnych dolegliwości.

Relaks i rozluźnienie napiętych mięśni

Wybierasz się na masaż, bo zależy Ci na odpoczynku od trudów dnia codziennego? Chcesz pozbyć się napięcia mięśni? Idealny dla Ciebie będzie:

  • masaż klasyczny – masaż ten wykorzystuje 5 podstawowych technik. Głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie i wibracja to ruchy, które pozwalają rozmasować napięte mięśnie ciała. Masaż klasyczny jest komfortowy i dobrze sprawdzi się, gdy wcześniej nie korzystaliśmy jeszcze z oferty profesjonalnego masażysty,
  • masaż relaksacyjny – ruchy podczas tego masażu są delikatniejsze i bardziej łagodne niż w masażu klasycznym. Masażysta stosuje więcej głaskania i rozcierania, a mniej oklepywania czy ugniatania, dlatego masaż skupia się przede wszystkim na odprężeniu (w mniejszym stopniu na napięciu głębokich mięśni),
  • masaż z aromaterapią – masaż z olejkami eterycznymi czy świecami do masażu to doskonały sposób na relaks, odprężenie mięśni i złagodzenie skutków stresu. Warto wybrać zapach dopasowany do aktualnych potrzeb (np. orzeźwiający, energetyzujący, odprężający, wyciszający), aby cieszyć się najlepszymi doznaniami,
  • masaż gorącymi kamieniami – masaż nagrzanymi kamieniami bazaltowymi (ułożonymi na określonych punktach ciała) to doskonały relaks po ciężkim dniu.

Masaż dla osób aktywnych

Intensywnie trenujesz na siłowni lub przygotowujesz się do zawodów? Doskonale sprawdzi się wtedy masaż sportowy. Jego celem jest nie tylko leczenie urazów, ale także zapobieganie im. Odpowiednie ruchy dogrzewają mięśnie, pozwalają na ich regenerację i łagodzą skutki przeforsowania mięśni podczas treningów.

Masaż leczniczy

Gdy odczuwasz ból mięśni, stawów czy kręgosłupa, możesz zdecydować się na masaż leczniczy. Wykonywany jest on przez fizjoterapeutów i certyfikowanych masażystów. Masażysta dociera wtedy do bolesnych miejsc dłońmi, łokciami i przedramionami. Doskonale sprawdza się przy chronicznych bólach mięśni, wspomaga leczenie stanów zapalnych. Warto jednak wiedzieć, że masaż leczniczy może początkowo być bolesny.

Masaż limfatyczny

Masaż limfatyczny wybierz, gdy masz problem z obrzękami, prawidłowym krążeniem krwi lub cellulitem. Drenaż limfatyczny pozwala przesunąć limfę z miejsc, gdzie ona zalega do obszarów, w którym nie ma zastoju limfy.

cze  28