Walentynki 2022

sty 30 2022
Święto zakochanych

 

Kim był Święty Walenty?

Walenty z Rzymu, biskup i męczennik ścięty w 14 lutego 270 roku na rozkaz cesarza Klaudiusza II Gockiego, który zakazał świętowania dnia zakochanych. Uważał, że miłość może osłabić wolę walki młodym żołnierzom.  

Mimo zakazu, Walenty wspierał zakochanych i w tajemnicy udzielał im ślubów.

Walentynki na Świecie.

W południowej i zachodniej Europie Walentynki świętowane są od średniowiecza. Do naszej części Europy ten zwyczaj dotarł zdecydowanie później. Wielkim fanem tego święta był sir Walter Scott, który je rozsławił na cały świat na przełomie XVII i XVIII wieku.

Walentynki w Polsce.

Nie od razu się u nas przyjęły. Może dlatego że mieliśmy własną wersję święta zakochanych: czerwcową Noc Kupały. A może z powodu komercyjnego aspektu tak typowego dla kapitalistycznego świata.

Jak świętujemy?

Kiedyś było pretekstem do wysyłania listów miłosnych, często pisanych wierszem. Dzisiaj, w dobie Internetu i braku czasu ograniczamy się do oferowania drobnych upominków. Prym wiodą serca i czerwony kolor. Tak jak za komuny na Dzień Kobiet obowiązkowy był czerwony goździk, tak na Walentynki: kwiaty i bombonierki.

Jaki wybrać upominek?

Warto odejść od stereotypów i wybrać prezent, z którego oboje będziecie mieli radość. Na przykład pięknie pachnącą sojową świecę do masażu.  

sty  30